Integracja posturalna Jack Painter
Pragnę przybliżyć trochę informacji o Integracji Posturalnej jest to metoda terapii psycho-cielesnej opracowana przez Jacka Paintera. Jednego z moich nauczycieli
oparta głównie na pewnych teoriach opracowanych przez Wilhelma Reicha harmonizacja ciała, emocji i myśli.
W dzisiejszym zapracowanym świecie wielu zaczyna zdawać sobie sprawę, że aby uwolnić się od rosnącego niepokoju i napięcia, należy poświęcić więcej uwagi ich ciałom.
Jack Painter urodził się w 1933 roku. Uzyskał stopień doktora filozofii, literatury i psychologii na Uniwersytecie Emory w Atlancie, a następnie wykładał na University of Miami. Kilkanaście lat osobistych poszukiwań w masażu, akupunkturze, gestalcie, terapii Reichego i Rolfingu doprowadziło go do stworzenia integracji posturalnej.
Masaż mięśniowo-powięziowy nazywany jest także masażem głębokim i stanowi metodę, która polega na zrozumieniu warstwowej budowy ciała oraz dotyczy możliwości pracy z warstwami tkanek. To unerwiona i unaczyniona tkanka łączna, która oplata wszystkie części ciała. Jej zewnętrzna warstwa, znajdująca się zaraz pod skórą powierzchowna powięź, jest bardzo wrażliwa na ból. W skurczach powięzi i mięśni, które otacza i w które wnika, tkwią emocjonalne wzorce przytrzymania – nieuświadomione i stłumione uczucia: wściekłość, lęk, smutek, radość. Smutek czujemy w klatce piersiowej, a wściekłość w plecach i ramionach, w klatce piersiowej i w szyi. Tłumimy je przez odcinanie się od ciała, znieczulanie go. W rezultacie ono drętwieje, traci świadomość. Chroniczny skurcz układu powięziowego powoduje różne dolegliwości bólowe. Uwalnianie powięzi, rozluźnianie mięśni pozwala na przebudzenie ciała i pozbycie się ich.
Co chcemy uzyskać poprzez masaż mięśniowo-powięziowy? Pracujemy z warstwami tkanek aby je rozluźnić, wydłużyć lub uwolnić od zbędnych napięć. Co ważne masaż taki daje szerokie możliwości zastosowania i… efekt już po pierwszym zabiegu. Struktura tkanek ulega zmianie, zmiany dokonują się również w kwestii ruchomości mięśni. Zwiększa się efekt rozluźnienia, zmniejsza długotrwały ból, a każdorazowe efekty masażu ulegają wydłużeniu. Co jeszcze? Minimalizacja bolesności, poprawa postawy ciała, zwiększona giętkość, płynność ruchów.