Modra Rzeka – Dom Twórczego Życia
Żyć w zgodzie z naturą i z samym sobą, przemyśleć swój pomysł na życie, nauczyć się żyć wspólnie i zastanowić nad bardziej sprawiedliwym systemem. Oto wyzwania społeczności Modra Rzeka. Ten ekodom to prawdziwe laboratorium alternatywnego życia.
Kolejny model, który opowiada się za odejściem od głośnego i stresującego trybu życia, w kierunku życia prostszego i bardziej radosnego. Jeden ze sposobów by być szczęśliwym. Bo życie jest krótkie!
Modra Rzeka to społeczność, która istnieje od 2015 roku. Rozpoczęła swoją wielką przygodę , kiedy kilka zaprzyjaźnionych rodzin kupiło kawałek ziemi i stary stuletni dom. Bardzo szybko właściciele zakochują się w tym miejscu i ostatecznie postanawiają wspólnie zamieszkać. Dzisiaj mieszka tutaj dwanaścioro dorosłych osób, czwórka nastolatków i sześcioro dzieci. Na świat przyszło troje dzieci tu odeszła w ostatnia drogę najstarsza mieszkanka, osiemdziesięcioczteroletnia ciocia Tereska, tu też odbyło się wielkie cygańskie wesele.
To piękne pole do międzypokoleniowych relacji.
Społeczność Modrej Rzeki dąży do samodzielnej uprawy żywności w lokalnej skali stosując permakulturę , ale także niezależności finansowej – dom ma zarobić na siebie Naszymi rękami – taki jest plan.
W tej dynamice tworzone są warsztaty rozwoju osobistego, warsztaty dla młodzieży, zajęcia malarstwa i lepienia w glinie. Założyliśmy pasiekę dla pszczół, którą rozbudowujemy z każdym rokiem, sprzedajemy ekologiczne miody i miód pitny, opierając się na przepisach z szesnastego wieku.
Planujemy i realizujemy również projekty związane z edukacją przyrodniczą i środowiskową (na przykład przekazywanie informacji na temat istoty rozwijania pasiek pszczelich w regionie).
Mieszkańcy Modrej Rzeki tworzą też społeczną akcje dla okolicznych mieszkańców: „Chór bez granic” gdzie wszyscy bez względu na wiek spotykają się raz w tygodniu by śpiewać.
Bierzemy udział w koncertach z okazji świąt, rocznic państwowych, inicjatyw społecznych i charytatywnych itp. We współpracy z domem kultury prowadzimy naukę języka angielskiego dla okolicznych mieszkańców.
Modra Rzeka powstała dzięki prostej woli mieszkańców, naiwnej wierze, że wspólnie można stworzyć coś pięknego i wartościowego. Tak jak wszędzie indziej, to idylliczne miejsce potrzebuje organizacji; kolektywnej i indywidualnej, prywatnej i profesjonalnej. Mieszkańcy Modrej Rzeki zbierają się wieczorem przy kominku lub na tarasie, aby dyskutować nad bieżącymi „problemami” i myśleć o przyszłości…
Takie inicjatywy już od dziesięcioleci istnieją w zachodniej Europie – to już standard dla ludzi szukających alternatywy np. dla anonimowego mieszkania w bloku czy samotnika w domu na wsi. Przecieramy szlaki dla kolejnych odważnych, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Jest to nie kończąca się kreacja, której głównym celem jest tworzyć nowy wymiar planety, poza koncepcją konsumpcji i egoizmu.
„Może powiesz, że jestem marzycielem
Lecz nie jestem jedynym
Mam nadzieję, że pewnego dnia do nas dołączysz
I świat stanie się jednością”
-„Imagine”, John Lennon-
„Nie pozwól ludziom z małym umysłem, wmówić Ci, że Twoje marzenia są zbyt duże. Ludziom z ograniczoną wyobraźnią, przekonać Cię, że zbyt wysoko marzysz. Pamiętaj: to że ktoś nie potrafi czegoś zrobić, nie oznacza, że nie jest to, dla ciebie możliwe. To są jego granice. Nie twoje. Twoje mogą być, znacznie dalej. Nawet dalej, niż jego własna wyobraźnia.
Jeśli cokolwiek jest dla Ciebie ważne. Po prostu rób swoje. W końcu nauczysz się realizować swoje marzenia, całkowicie bez wysiłku. Po prostu w pewnym momencie zauważysz, że bez względu na to, jak bardzo się boisz, jak się temu opierasz i kto
jest przeciwko Tobie. W Twoim Życiu i tak dzieję się DOBRO”.