Wędrówka Bohatera – czym jest?
Na ścieżce życia człowieka pojawia się wiele zdarzeń, radzimy sobie z nimi w ten czy inny sposób, często powtarzając te same schematy, nie mając żadnej świadomości, tego to robimy …któregoś dnia natrafiamy na impas w życiu …albo któregoś dnia zaczynamy zadawać sobie więcej pytań, na które nie znajdujemy jasnych odpowiedzi, i co dalej??… Właśnie wtedy przychodzi zawołanie do Wędrówki… do podróży w głąb siebie… 🙂
Taka przygoda ze sobą, na jaką wyrusza każdy mityczny Bohater.
Kiedy usłyszymy zawołanie, to w tym momencie stajemy się częścią własnego mitu, przeżywamy jak Bohater, jednocześnie konfrontujemy się z różnymi siłami nieuświadomionymi, które drzemią w nas, i blokują nasze życie, a które stanowią potencjał spełniający nasze najskrytsze marzenia.
Na każdego Bohatera czeka Kraina Cudów… bo Bohater wierzy, że ona istnieje i chce do niej dojść, ale ta druga część nazywana Demonem OPORU, na przykład w postaci groźnego, wielogłowego, ziejącego ogniem Smoka, ma cały arsenał „niemożności”.
Oczywiście są POMOCNICY, Bohater buduje też i uświęca swój Instrument Mocy, który też jest częścią jego jaźni. I tak zaopatrzony wyrusza w podróż, by konfrontować się z DEMONAMI własnego OPORU, by nieść pomoc światu… by stać się drogocennym dla samego siebie… by zmienić kawałek siebie… by zobaczyć wszystko, co się wydarza inaczej. By życiu nadać nowej jakości.
Podróż bohatera – metafora nauki bycia sobą.
1. Bohater żyje w zwykłym świecie
Jest to krok poprzedzający podróż inicjacyjną jako taką. Jednostka nie jest świadoma tego, co będzie przeżywać i żyje życiem, szukając możliwie jak najwięcej spokoju i szczęścia. W rzeczywistości jest to okres nieświadomości w tym sensie, że osoba nie jest świadoma tego, że determinuje ją wykształcenie i kultura, w której dorastała. Stara się funkcjonować w społeczeństwie. Pragnie lepiej poznać siebie, być bardziej niezależna i kreatywna w swoim życiu, początek podróży jest już niedaleko.
2.Wezwanie do przygody
Stopniowo lub nagle pojawia się „wezwanie” w życiu człowieka. Może to przybrać formę mniej lub bardziej intensywnego wewnętrznego doświadczenia związanego z odkryciem (na przykład odkrycie pasji do sztuki) lub okazją do zmiany życia, która się pojawia (bardziej ekscytująca praca, niezwykły projekt, taki jak długotrwała podróż, emigracja do nowego kraju…).
3. Bohater początkowo jest niechętny, boi się nieznanego
Osoba może odpowiedzieć na zawołanie poprzez działanie. To z konieczności wiąże się z zakłóceniem normalnego toku jej życia. Im silniejsza jest świadomość wezwania, tym bardziej nieodparcie osoba podąża za nim, pomimo reakcji niezrozumienia lub sprzeciwu bliskich ludzi i pomimo strachu przed nieznanym. Jednostka może również oprzeć się temu wezwaniu, jeśli ich obawy są zbyt obecne. Jakość otaczających go ludzi jest często decydująca, ale jego osobista determinacja jest jeszcze większa.
4. Bohater spotyka mentorów i przechodzi poważny kryzys
Po przyjęciu tego wewnętrznego wezwania osoba stopniowo staje się „bohaterem własnego życia”, spotyka ludzi, którzy otwierają umysł. Ci ludzie stają się wzorami do naśladowania lub mentorami, którzy inspirują wschodzącego poszukiwacza przygód i pomagają mu zorientować się i dokonywać wyborów (terapeuta, trener, osoby starsze z doświadczeniem życiowym).
Zyskuje doświadczenie i zaczyna żyć bogatszym i ciekawszym życiem, ale mimo to pełnym trudów (takich jak wysoki stres związany z nowymi obowiązkami zawodowymi, dostosowanie się do nowego miejsca życia lub konflikty w parze). Osoba dokłada wszelkich starań, aby wziąć na siebie odpowiedzialność. Jest zdecydowana iść naprzód i budować dobre życie. Ale nie wszystko wokół niej porusza się tak jak by pragnęła by realizować swoje marzenia.
Czas kryzysu nieuchronnie się pojawia. Jest to oczywiście trudny etap, ponieważ nie może się odbyć bez straty, wyrzeczenia i bólu. W rzeczywistości zachęca nas do dokonywania wyborów, abyśmy mogli wyjść ze stanu cierpienia, w którym się znaleźliśmy. Poza tym, czy wiesz, że „kryzys” pochodzi od greckiego słowa „krisis”, co oznacza decyzję!
Podjęte decyzje stają się korzystne, gdy są zorientowane na rzeczywiste zmiany. Kryzys to okres, w którym kryje się zalążek zmian niezbędnych do rozwoju i dorośnięcia. Proces ten wpływa więc na przekonania i wartości danej osoby. Właśnie dlatego osoba zadaje sobie najważniejsze pytania 'czym jest życie?’. I czy to, które przeżywa jest jej prawdziwym wyborem. A jeśli pewne części życia rozpadają się wokół niej, to dlatego, że rozpadają się w niej samej. Pewne przekonania lub zdania, które osoba ta posiadała i na których zbudowała swoje życie, są wstrząśnięte. Towarzyszą temu oczywiście poczucie samotności, izolacji, nieporozumień, niesprawiedliwości, gniewu i frustracji. Co się właściwie dzieje? Cóż, po prostu, wiele jej złudzeń zaczyna się w tym czasie zapadać. Ten okres wymaga wiele od nas samych. Ujawnia, że wewnętrzna podróż rzeczywiście trwa już od pewnego czasu. Dlatego w takich momentach potrzebujemy (przyjaciela, terapeuty, mentora), kryzys ten pragnie naszego wzrostu, lepszego samopoczucia i równowagi.
5. Bohater przekracza „próg”
Osoba zaangażowana w tę przygodę wchodzi w niezbędny etap. Mimo niedawnych bolesnych prób ma szansę kontynuować przygodę, inwestując w duży projekt by poczuć kim naprawdę jest (np. utworzenie firmy lub realizacja dzieła sztuki). Możliwość ta jest zarejestrowana w samej osobie, ponieważ w rzeczywistości odpowiada jej prawdziwej naturze (przedsiębiorca, artysta, itd). Po podjęciu decyzji dana osoba właśnie przekroczyła granicę. Projekt jest w toku i bohater musi go przyjąć.
6. Bohater przechodzi próby, spotyka sojuszników i wrogów oraz przechodzi przemianę
Osoba zaangażowana w realizację dużego projektu swojego życia stoi teraz w obliczu przeciwności. Na przykład może potrzebować poradzić sobie z problemami finansowymi lub przejść proces rozwodowy. Wyzwanie tego okresu polega na tym, aby nie zrezygnować z kierunku, czerpiąc z zasobów wewnętrznych (odwaga, pewność siebie, uwalnianie energii w odpowiednie miejsca). Wyraźnie odkrywa, na kogo może liczyć, kto jest jej w stanie pomóc i z kim musi się zmierzyć, to faza przejściowa, która się zaczyna. Stopniowo nowe życie nabiera kształtu, stopniowo ponieważ nie dzieje się to z dnia na dzień. Jest to okres głęboko naznaczony pieczęcią niestabilności. Znów zostanie to ujawnione poprzez relacje, które będą ewoluować. Konfrontują one bohatera z jego ograniczeniami i słabościami. Jego niedojrzałość na niektórych poziomach ujawnia się poprzez pewne spotkania, które szybko skonfrontują go w aspektach, że nadszedł czas, aby coś w nim przekształcić. Poza tym to jest faza, która ujawnia również jego wielkie cechy i talenty oraz wewnętrzną siłę nabytą na długiej drodze, którą już przebył.
Poczucie życia w „kolejce górskiej” jest często intensywne w tym okresie, to uczucie samo w sobie jest pozytywne, ponieważ ostatecznie generuje silne pragnienie stabilności. Prowadzi osobę do znalezienia drogi do nowej równowagi, w której wewnętrzny pokój i jedność będą znacznie bardziej obecne.
7.Przekraczanie iluzji
Osobiście nazywam tę fazę przejściem rafy koralowej. Rzeczywiście w lagunie wokół rafy jest tylko kilka miejsc, przez które można wyjść i iść do morza. Miejsca te nazywane są przejściami i czasami są wąskie. Możemy przez nie przechodzić w odpowiednim czasie kiedy pragniemy, dotrzeć do laguny. Jest to metafora tego okresu. Zbyt wczesne lub niezręczne działanie może prowadzić do zdarcia skóry lub obrażeń na rafach koralowych, jest to tym bardziej niebezpieczne, że obserwują cie rekiny przyciągane przez krew!
Jest to delikatna faza, ponieważ zdecydowanie oznacza przejście osoby do nowego życia. Konieczne są nowe straty, a zatem nowe żałoby. W rzeczywistości ta faza jest testem, który ujawnia bohaterowi, czy naprawdę jest gotowy do życia w nowym życiu. Ten fragment pozwala człowiekowi rozpuścić w sobie wiele jego „chimer, iluzji”, które towarzyszyły jego ideałowi życia wykutemu w nim od dzieciństwa. Życie zachęca go, aby nie porzucał swojego ideału, ale by go lepiej poznawał i uczynił go dojrzałym.
To wyjątkowa okazja, by przełamać „wzorce emocjonalne i behawioralne” z przeszłości. To znowu wymaga odwagi i wewnętrznej siły, podczas gdy bohater wciąż odczuwa kryzys i przemianę, której właśnie doświadczył. Dbanie o siebie, swoje ciało, wybieranie odżywczych posiłków w tym czasie jest niezbędne, aby uniknąć wycofania, które byłoby równie bezużyteczne jak cierpienie. Jest to także czas aby poczuć wdzięczność wobec ludzi, których do tej pory spotkał i którzy pomogli mu wzrastać na różnych poziomach. Możliwość wyrażenia tego do niektórych z nich jest idealna, ponieważ nakłada balsam na niektóre rany, pomagając w ten sposób na pełne uleczenie.
8. Bohater otrzymuje przedmiot swojej wyprawy
Marzenie bohatera wreszcie się spełniło dzięki jakości jego pracy, jego zaangażowaniu opartemu na cierpliwości i wytrwałości, uwalniając w ten sposób umysł od poczucia życia w kryzysie. Osoba wygrała zakład, realizując jedno ze swoich wielkich intymnych snów. Duma jest wielka ale początkowo towarzyszy jej także poczucie samotności. To uczucie jest normalne i ważne jest by się go nie trzymała. Po prostu pozwala uświadomić sobie, co trzeba było poświęcić, aby uzyskać przedmiot swojej wyprawy.
9. Początek nowego życia
Następnie następuje faza puszczania, która pozwala osobie naprawdę zaktualizować swoje postrzeganie i zachowania. Jest to także okres testowania dla bohatera, który musi potwierdzić, że zintegrował nowe postrzeganie i nowe postawy, tworząc zdrowsze i bardziej harmonijne relacje. Ten test jest codzienny! Potem zaczyna wreszcie prowadzić bardziej stymulujące i obfite życie. Możliwości realizacji znacznie się rozszerzają, a bohater jest teraz bardziej świadomy w realiach życia.
10. Powrót do zwykłego świata i użycie przedmiotu poszukiwania do ulepszenia świata
Bohater po prostu dojrzał i wyrósł, i może teraz żyć swoim ideałem w pełnej świadomości. Jest gotowy podzielić się swoim doświadczeniem z innymi, innymi słowy, sam zostać mentorem. To, czego nauczył się po drodze, jest bezcenne dla wielu osób, z którymi z czasem się zetknie. Jest to ostatecznie ścieżka do siebie, którą stanowi podróż tego bohatera. Trasa, dzięki której można się poznać, a tym samym stać się uczciwym i wiernym sobie.
Mam więc tylko jedno pytanie: na jakim etapie tej ścieżki inicjacyjnej jesteś teraz?
Warsztat Wędrówka Bohatera to doskonałe narzędzie, raz zintegrowane, otwiera swoje tajemnice. Jest to ulubiony warsztat, który często jego uczestniczy powtarzają, bo Bohater ma wiele wyzwań i lubi się do każdego dobrze przygotować. Zapraszamy do Przygody.